ORANGE HIGH SCHOOL GIRLS - PIONEERS

  • facebook
  • twitter
Orange_Pioneers_O Pioneers Script.png

Approaching Year 3

Over the first two season, Olentangy Orange finished runner-up (2020) and 3rd (2021) in the OHSWCA Girls State Tournament.  In year one, the team scored 122 points at state, placing six wrestlers: Lexi Simmons (6th @ 106), Taryn Martin (1st @ 137), Anna Grabau (3rd @ 143), Aida Walters (6th @ 150), Noel Frye (4th @ 160) and Alayna Smith (6th @ 160).  They also won the first scored dual match-up on Ohio, beating Miami East, 48-36. 

 

This past season, the Pioneers finished 6-1 in dual meets and again got on the board at state, scoring 95 points and placing four: 2x state champ Taryn Martin (170), Sara Borton (5th @ 111), Ayla Castin (5th @ 121) and Casey Homorody (6th @ 160).  At the district level, the girls won their first team title, winning by over 100 points and qualifying 13 wrestlers to the state tournament; Castin (121), Carroll (131), Martin (170) and Mitchell (189) won district titles.

Over the last two seasons, the team, wrestlers and coaches have racked up recognition.  Taryn Martin has twice been named This Week News Girls Wrestler-of-the-Year, and this year was overall female Athlete-of-the-year.  She also was All-Metro 1st team and WOY, joined on the first team by Sara Borton and Talia Mitchell.  The coaching staff was recognized as OHSWCA "staff of the year".

Interested in joining girls team?  Click HERE:

COACHING STAFF

20200104_232423_edited.jpg

Head Program Coach

Scott Tressler

20200104_152857_edited.jpg

Girls Coach Vanessa Oswalt

20200104_113754_edited.jpg

Girls Coach

Brian Nicola

20200104_135830.jpg

Girls Coach

Patrick Daugherty

SUBJECT TO CHANGE: Preliminary  2021-22 Roster (still growing)

Callix-Ross, Jazmine (9) 

Carroll, Macy (11) - 2021 District Champion; 2x State Qualifier; 2x Letterwinner

Chevelier, Addi (9)

Chung, Grace (11)

Coleman, Alicia (11) - 2021 State Qualifier; Letterwinner

Collins, JayOnna (9)

Cox, Alexis (10)

Elchuri, Medha (11)

Garren, Kascidy (10) - Letterwinner; OAC Middle School Runner-up

Harrison, Martina (9)

Hendez, Sofia (11) - 2021 State Qualifier; Letterwinner

Hill, Taylor (12)

Huaracha-Arellanos, Jenny (9)

Lewis, Kennedy (10)

Loo, Jade (9)

Mahmud, Surraiya (10)

McManus, Emily (11) - 2020 State Qualifier; 2x Letterwinner

Metzler, Adri (10)

Mitchell, Talia (11)- 2021 District Champion; 2x State Qualifier; 2x Letterwinner

Nickoloff, Josie (10) - 2021 State Qualifier; Letterwinner

Panzica, Brianna (10) - 2021 District Placewinner; Letterwinner

Sarbaugh, Ella (9)

Scheibeck, Lucy (10) - 2021 State Qualifier; Letterwinner; Team Ohio/Fargo Cadet

Simmons, Lexi (12) - 2020 State Placer (6th); 2021 State Qualifier; 2x Letterwinner; Team Ohio/Fargo Juniors

Smith, Aniya (10)

Tsaliki, Chandini (11)

Walters, Aida (12) - 2020 State Placer (6th); 2021 State Qualifier; 2x Letterwinner

Wells, Abby (11) - Letterwinner

Wharton, Halle (12) - Letterwinner

Williams, Ka’Tiera (9)